Elite Performances

222 performances met the MileSplit US Second Team standard.

Open Women Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 12.73 Pamela Dutkiewicz Germany National Team
100 Meter Hurdles Finals 12.75 Kristi Castlin United States National Senior
100 Meter Hurdles Finals 12.75 Isabelle Pedersen Norway National Team
100 Meter Hurdles Finals 12.90 Alina Talay Belarus National Team
100 Meter Hurdles Finals 12.93 Tiffany Porter Great Britain National Team
100 Meter Hurdles Finals 12.98 Anne Zagr Belgium National Team
100 Meter Hurdles Finals 13.01 Nadine Hildebrand Germany National Team
100 Meter Hurdles Finals 13.07 Raven Clay United States National Senior
100 Meter Dash Finals 11.65 Helen Rønningen Norway National Team
100 Meter Dash Finals 11.83 Mari Gilde Brubak Norway National Team
100 Meter Dash Finals 12.18 Vilde Gjesbakk Norway National Team
100 Meter Dash Finals 12.28 Emma Fatu Suhonen Finland National Team
100 Meter Dash Finals 12.31 Tonje Fjellet Kristiansen Norway National Team
100 Meter Dash Finals 12.33 Kristine Berger Norway National Team
100 Meter Dash Finals 12.37 Liv Storhaug Norway National Team
100 Meter Dash Finals 12.59 Emilie Sandberg Norway National Team
1,500 Meter Run Finals 4:24.86 Ingrid Halvorsen Folvik Norway National Team
1,500 Meter Run Finals 4:26.71 Maria Sagnes Wågan Norway National Team
1,500 Meter Run Finals 4:28.20 Camilla Ziesler Norway National Team
1,500 Meter Run Finals 4:28.26 Gaël De Coninck Sweden National Team
1,500 Meter Run Finals 4:28.91 Anniken Johansen Norway National Team
1,500 Meter Run Finals 4:29.62 Christina Toogood Norway National Team
1,500 Meter Run Finals 4:30.22 Kristine Lande Dommersnes Norway National Team
1,500 Meter Run Finals 4:30.54 Sigrid Jervell Våg Norway National Team
1,500 Meter Run Finals 4:31.09 Tessa Frenay Netherlands National Team
1,500 Meter Run Finals 4:31.95 Vienna Dahle Norway National Team
1,500 Meter Run Finals 4:33.64 Pernilla Epland Norway National Team
1,500 Meter Run Finals 4:34.00 Ingvild Myking Norway National Team
1,500 Meter Run Finals 4:39.18 Marie Synnøve Qvale Norway National Team
1,500 Meter Run Finals 4:41.99 Hannah Berntzen Engevik Norway National Team
200 Meter Dash Finals 22.31 Dafne Schippers Netherlands National Team
200 Meter Dash Finals 22.74 Murielle Ahoure Cote d'Ivoire
200 Meter Dash Finals 22.77 Simone Facey Jamaica National Senior Team
200 Meter Dash Finals 23.04 Gina LÜckenkemper Germany National Team
200 Meter Dash Finals 23.38 Bianca Williams Great Britain National Team
200 Meter Dash Finals 23.42 Ella Nelson Australia National Team
200 Meter Dash Finals 23.48 Nadine Gonska Germany National Team
200 Meter Dash Finals 23.83 w Ingvild Meinseth Norway National Team
200 Meter Dash Finals 23.87 w Naomi Van Den Broeck Belgium National Team
200 Meter Dash Finals 23.99 w Astrid Cederkvist Norway National Team
200 Meter Dash Finals 24.06 w Christine Bjelland Jensen Norway National Team
200 Meter Dash Finals 24.49 w Agathe Wathne Norway National Team
200 Meter Dash Finals 24.53 w Thale Leirfall Bremset Norway National Team
200 Meter Dash Finals 25.09 w Marte Pettersen Norway National Team
3,000 Meter Steeplechase Finals 9:17.27 Norah Tanui Kenya National Team
3,000 Meter Steeplechase Finals 9:17.34 Sofia Assefa Ethiopia National Team
3,000 Meter Steeplechase Finals 9:21.65 Fabienne Schlumpf Switzerland National Team
3,000 Meter Steeplechase Finals 9:25.82 Purity Cherotich Kirui Kenya National Team
3,000 Meter Steeplechase Finals 9:26.05 Luiza Gega Albania National Team
3,000 Meter Steeplechase Finals 9:28.88 Daisy Jepkemei Kenya National Team
3,000 Meter Steeplechase Finals 9:31.84 Joan Chepkemoi Kenya National Team
3,000 Meter Steeplechase Finals 9:33.10 Tigist Mekonen Bahrain National Team
3,000 Meter Steeplechase Finals 9:34.30 Anna Emilie Møller Denmark National Team
3,000 Meter Steeplechase Finals 9:47.90 Peruth Chemutai Uganda National Team
400 Meter Hurdles Finals 58.34 Hanna Palmqvist Sweden National Team
400 Meter Hurdles Finals 58.76 Emily Rose Norum Norway National Team
400 Meter Hurdles Finals 58.91 Elisabeth Slettum Norway National Team
400 Meter Hurdles Finals 59.07 Sofia Johnsson Sweden National Team
400 Meter Hurdles Finals 1:00.02 Nora Kollerød Wold Norway National Team
400 Meter Hurdles Finals 1:00.22 Marlen Aakre Norway National Team
400 Meter Hurdles Finals 1:00.39 Marie Skjæggestad Norway National Team
400 Meter Hurdles Finals 1:04.85 Karin Busch Norway National Team
400 Meter Dash Finals 53.65 Line Kloster Norway National Team
400 Meter Dash Finals 54.60 Sara Dorthea Jensen Norway National Team
400 Meter Dash Finals 55.04 Lisa Duffy Sweden National Team
400 Meter Dash Finals 55.75 Josefine Tomine Eriksen Norway National Team
400 Meter Dash Finals 56.57 Amanda Marie FrÖynes Norway National Team
400 Meter Dash Finals 57.39 Mari Drabløs Norway National Team
400 Meter Dash Finals 57.71 June Sæbøe Tveit Norway National Team
800 Meter Run Finals 1:57.59 Caster Semenya South Africa National Team
800 Meter Run Finals 1:58.18 Francine Niyonsaba Burundi National Team
800 Meter Run Finals 1:59.17 Margaret Wambui Kenya National Team
800 Meter Run Finals 1:59.23 Lovisa Lindh Sweden National Team
800 Meter Run Finals 1:59.89 Melissa Bishop Canada National Team
800 Meter Run Finals 2:00.05 Aníta Hinriksdóttir Iceland National Team
800 Meter Run Finals 2:00.34 Rose M. Almanza Cuba National Team
800 Meter Run Finals 2:00.41 Lynsey Sharp Great Britain National Team
800 Meter Run Finals 2:01.05 Hedda Hynne Norway National Team
800 Meter Run Finals 2:03.04 Eunice Sum Kenya National Team
800 Meter Run Finals 2:03.23 Renne Eykens Belgium National Team
800 Meter Run Finals 2:08.46 Mina Marie Anglero Norway National Team
800 Meter Run Finals 2:09.03 Caroline Fleischer Norway National Team
800 Meter Run Finals 2:09.19 Amalie SÆten Norway National Team
800 Meter Run Finals 2:09.74 Pernille Karlsen Antonsen Norway National Team
800 Meter Run Finals 2:12.53 Ingrid Kristiansen Norway National Team
800 Meter Run Finals 2:15.40 Andrea Modin Engesæth Norway National Team
800 Meter Run Finals 2:16.24 Vilde Våge Henriksen Norway National Team
Discus Finals 193-7.5 Julia Harting Germany National Team
Discus Finals 196-5.5 Mélina Robert-michon France National Team
Discus Finals 206-4.5 Nadine Müller Germany National Team
Discus Finals 207-7.75 Denia Caballero Cuba National Team
Discus Finals 217-3.75 Yaimí PÉrez Cuba National Team
Discus Finals 219-1.5 Sandra Perkovi Croatia National Team
Long Jump Finals 20-4 Jazmin Sawyers Great Britain National Team
Long Jump Finals 20-6.5 Khaddi Sagnia Sweden National Team
Long Jump Finals 20-11.25 Nadia Akpana Assa Norway National Team
Long Jump Finals 21-3 Blessing Okagbare Nigeria National Team
Long Jump Finals 21-4 Lorraine Ugen Great Britain National Team
Long Jump Finals 21-4.75 Melanie Bauschke Germany National Team
Long Jump Finals 21-5 Shara Proctor Great Britain National Team
Long Jump Finals 21-9 Claudia Rath Germany National Team
Long Jump Finals 22-1.75 Darya Klishina Russia National Team
Long Jump Finals 22-3.25 Tianna Bartoletta United States National Senior
Pole Vault Finals 14-5.25 Mary Saxer United States National Senior
Pole Vault Finals 14-11.25 Angelica Bengtsson Sweden National Team
Pole Vault Finals 14-11.25 Alysha Newman Canada National Team
Pole Vault Finals 15-3 Lisa Ryzih Germany National Team
Pole Vault Finals 15-7 Anzhelika Sidorova Russia National Team
Pole Vault Finals 15-9.25 Yarisley Silva Cuba National Team
Open Men Mark Athlete Team
100 Meter Dash Finals 10.01 Andre De Grasse Canada National Team
100 Meter Dash Finals 10.02 Chijindu Ujah Great Britain National Team
100 Meter Dash Finals 10.03 Ben Youssef Meit Cote d'Ivoire
100 Meter Dash Finals 10.13 Adam Gemili Great Britain National Team
100 Meter Dash Finals 10.15 Aaron Brown Canada National Team
100 Meter Dash Finals 10.19 Churandy Martina Netherlands National Team
100 Meter Dash Finals 10.20 Reece Prescod Great Britain National Team
100 Meter Dash Finals 10.21 w Jonathan Quarcoo Norway National Team
100 Meter Dash Finals 10.46 w Salum Ageze Kashafali Norway National Team
100 Meter Dash Finals 10.55 w Yvind Kjerpeset Norway National Team
100 Meter Dash Finals 10.55 w Jonas Tapani Halonen Norway National Team
100 Meter Dash Finals 10.66 w Michael Rosenberg Norway National Team
100 Meter Dash Finals 10.68 Jimmy Vicaut France National Team
100 Meter Dash Finals 10.81 w Stephan Skogheim Kyeremeh Norway National Team
100 Meter Dash Finals 10.83 w Christian Mensah Norway National Team
100 Meter Dash Finals 10.87 w Eirik Thorshaug Norway National Team
1,500 Meter Run Finals 3:34.17 Jake Wightman Great Britain National Team
1,500 Meter Run Finals 3:34.30 Elijah Mwanangoi Kenya National Team
1,500 Meter Run Finals 3:34.60 Marcin Lewandowski Poland National Team
1,500 Meter Run Finals 3:36.74 Filip Ingebrigtsen Norway National Team
1,500 Meter Run Finals 3:37.19 David Torrence Peru National Team
1,500 Meter Run Finals 3:37.78 Charlie Grice Great Britain National Team
1,500 Meter Run Finals 3:37.81 Silas Kiplagat Kenya National Team
1,500 Meter Run Finals 3:38.19 Jakub Holuša Czech Republic National Team
1,500 Meter Run Finals 3:38.19 El Mehdi El Yassini Morocco National Team
1,500 Meter Run Finals 3:38.55 Ayanleh Souleiman
1,500 Meter Run Finals 3:38.86 Jordan Williamsz Australia National Team
1,500 Meter Run Finals 3:39.41 Hillary Cheruiyot Ngetich Kenya National Team
1,500 Meter Run Finals 3:41.35 Ryan Gregson Australia National Team
1,500 Meter Run Finals 3:41.79 Abdelaati Iguider Morocco National Team
200 Meter Dash Finals 21.29 Yvind Kjerpeset Norway National Team
200 Meter Dash Finals 21.32 Mathias Hove Johansen Norway National Team
200 Meter Dash Finals 21.51 Håkon Morken Norway National Team
200 Meter Dash Finals 21.57 Mike Lubsen Norway National Team
200 Meter Dash Finals 21.59 Stephan Skogheim Kyeremeh Norway National Team
200 Meter Dash Finals 21.77 Andreas Haara Bakketun Norway National Team
200 Meter Dash Finals 21.78 Carl Emil Kåshagen Norway National Team
200 Meter Dash Finals 21.81 Even Meinseth Norway National Team
3,000 Meter Run Finals 7:54.66 Per Svela Norway National Team
3,000 Meter Run Finals 7:58.90 Marius Yre Vedvik Norway National Team
3,000 Meter Run Finals 8:02.07 Zerei Kibrom Eritrea National Team
3,000 Meter Run Finals 8:04.15 Bjørnar Sandnes Lillefosse Norway National Team
3,000 Meter Run Finals 8:07.41 Ferdinand Kvan Edman Norway National Team
3,000 Meter Run Finals 8:13.59 Sigurd Ruud Skjeseth Norway National Team
3,000 Meter Run Finals 8:13.75 Vidar Dahle Norway National Team
3,000 Meter Run Finals 8:14.49 Erik Udø Pedersen Norway National Team
3,000 Meter Run Finals 8:16.04 Senay Amlesom Fissehatsion Eritrea National Team
3,000 Meter Run Finals 8:17.90 Abduljaleel Hir Norway National Team
3,000 Meter Run Finals 8:23.30 Jens Larsen Åstveit Norway National Team
3,000 Meter Run Finals 8:25.92 Trond Einar Moen Pedersli Norway National Team
3,000 Meter Run Finals 8:35.81 Kristian TjØrnhom Norway National Team
3,000 Meter Run Finals 8:37.67 Emil Danielsson Sweden National Team
400 Meter Hurdles Finals 48.25 Karsten Warholm Norway National Team
400 Meter Hurdles Finals 48.44 Yasmani Copello Escobar Turkey National Team
400 Meter Hurdles Finals 48.95 Thomas Barr Ireland National Team
400 Meter Hurdles Finals 48.97 Mamadou Kasse Hann France National Team
400 Meter Hurdles Finals 49.10 Rasmus Mägi Estonia National Team
400 Meter Hurdles Finals 49.37 Kariem Hussein Switzerland National Team
400 Meter Hurdles Finals 49.89 Lj Van Zyl South Africa National Team
400 Meter Hurdles Finals 50.52 Kerron Clement United States National Senior
400 Meter Dash Finals 44.95 Baboloki Thebe Botswana National Team
400 Meter Dash Finals 45.16 Matthew Hudson Great Britain National Team
400 Meter Dash Finals 45.52 Pavel Maslák Czech Republic National Team
400 Meter Dash Finals 45.53 Kevin Borlee Belgium National Team
400 Meter Dash Finals 45.83 Rafał Omelko Poland National Team
400 Meter Dash Finals 46.16 Pieter Conradie South Africa National Team
400 Meter Dash Finals 46.18 Jonathan Borlee Belgium National Team
400 Meter Dash Finals 47.04 Joachim Sandberg Norway National Team
400 Meter Dash Finals 47.16 Mauritz Kåshagen Norway National Team
400 Meter Dash Finals 48.40 Josh-kevin Ramirez Talm Norway National Team
400 Meter Dash Finals 48.66 Muhammed Jatta Norway National Team
400 Meter Dash Finals 48.78 Kormákur Ari Haflidason Iceland National Team
400 Meter Dash Finals 48.93 Toralv Opsal Norway National Team
400 Meter Dash Finals 49.14 Luca Thompson Norway National Team
400 Meter Dash Finals 49.53 Torbjörn Fossum Heldal Norway National Team
800 Meter Run Finals 1:48.98 Ryhardt Van Rensburg South Africa National Team
800 Meter Run Finals 1:49.17 Andreas Roth Norway National Team
800 Meter Run Finals 1:49.56 Henco Uys South Africa National Team
800 Meter Run Finals 1:49.73 Denis Bäuerle Germany National Team
800 Meter Run Finals 1:50.26 Thomas Murilo Heggøy Norway National Team
800 Meter Run Finals 1:50.55 Mattias Ohlsson Sweden National Team
800 Meter Run Finals 1:51.13 Emil Oustad Norway National Team
800 Meter Run Finals 1:51.26 Didrik Hexeberg Warlo Norway National Team
800 Meter Run Finals 1:53.25 Mats Hauge Norway National Team
800 Meter Run Finals 1:53.89 Dne Andersen Norway National Team
Discus Finals 207-4.5 Sven Martin Skagestad Norway National Team
Discus Finals 208-11.75 Piotr MaŁachowski Poland National Team
Discus Finals 210-4.75 Christoph Harting Germany National Team
Discus Finals 213-7.5 Robert Harting Germany National Team
Discus Finals 216-2.5 Andrius Gudžius Lithuania National Team
Discus Finals 217-9.75 Philip Milanov Belgium National Team
Discus Finals 220-1.75 Fedrick Dacres Jamaica National Senior Team
Discus Finals 223-3.5 Daniel Ståhl Sweden National Team
High Jump Finals 7-2.5 Guowei Zhang China National Team
High Jump Finals 7-2.5 Majed El Dein Ghazal Syria National Team
High Jump Finals 7-2.5 Sylwester Bednarek Poland National Team
High Jump Finals 7-4.5 Pavel Seliverstau Belarus National Team
High Jump Finals 7-4.5 Derek Drouin Canada National Team
High Jump Finals 7-4.5 Michael Mason Canada National Team
High Jump Finals 7-4.5 Donald Thomas Bahamas National Team
High Jump Finals 7-4.5 Robbie Grabarz Great Britain National Team
High Jump Finals 7-6.25 Bogdan Bondarenko Ukraine National Team
High Jump Finals 7-9.75 Mutaz Essa Barshim Qatar National Team
One Mile Run Finals 3:56.29 Jakob Ingebrigtsen Norway National Team
One Mile Run Finals 3:57.66 Hicham Akamkam Morocco National Team
One Mile Run Finals 3:58.58 Abdelkarim Ben Zahra Morocco National Team
One Mile Run Finals 4:00.70 Brimin Kiprono Kenya National Team
One Mile Run Finals 4:00.87 Thomas Byrkjeland Norway National Team
One Mile Run Finals 4:05.11 Alexandre Van De Vel De Sousa Belgium National Team
One Mile Run Finals 4:07.25 Henrik Irgens Norway National Team
One Mile Run Finals 4:08.01 Pieter Sisk Belgium National Team
One Mile Run Finals 4:08.64 Sondre Juven Norway National Team
One Mile Run Finals 4:13.67 Fredrik Sandvik Norway National Team